Stacja meteorologiczna

Stacja meteorologiczna

Budowa własnej stacji meteo jest dobrą okazją do porozmawiania z dziećmi o obserwacji pogody – zmienności, sposobach mierzenia, o tym co składa się na obserwacje pogodowe (siła wiatru, suma opadów deszczu, kierunek wiatru czy temperatura), o klimacie (dlaczego w jednych krajach jest przez cały rok dużo cieplej niż w innych itp.).

Budowa stacji

Oczywiście dla bardziej wprawionych fanów majsterkowania – można tego typu stację skonstruować samemu, bo nie ma tam żadnej zaawansowanej technologii (może poza termometrem, który jednak samemu ciężko zrobić). Można też bez większego problemu znaleźć w sklepach z zabawkami czy w supermarkecie gotowy zestaw za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście w tej cenie otrzymuje się dosyć prostą i umiarkowanie trwałą plastikową zabawkę, ale do podstawowego celu powinna w zupełności wystarczyć. Typowo taki zestaw wymaga złożenia z elementów więc jest dodatkowa okazja do wspólnej pracy z dziećmi, powinno być to na tyle proste, że młodsze dzieci również powinny móc wziąć udział w złożeniu takiego zestawu.

Obserwacja

Największym wyzwaniem okazuje się umiejscowienie gotowej stacji – jeżeli będzie stała w zamkniętej przestrzeni typu balkon-loggia to ciężko będzie tam na przykład uzbierać odpowiednio dużo opadów do miarki, osłonięcie utrudni również obserwacje związane z siłą i kierunkiem wiatru. Z kolei ustawienie na parapecie zewnętrzynym wymagałoby solidnego przytwierdzenia do podłoża żeby nie spadło przy pierwszym większym podmuchu wiatru. Idealnym rozwiązaniem jest lekkie wkopanie w ziemie stacji w ogrodzie albo na działce, ale oczywiście trzeba dysponować takim miejscem. Jeżeli akurat takiej możliwości nie ma to trzeba się tutaj wykazać odrobiną kreatywności.

Reakcje dzieci

Dzieci chętnie uczestniczyły w budowaniu stacji i z zainteresowaniem obserwowały głównie ruch elementów stacji związany z siłą i kierunkiem wiatru. Pozostałe elementy budziły mniejsze emocje. Potem raz na jakiś czas zerkaliśmy np. po deszczu czy w miarce zebrały się mniejsze lub większe opady. Stacja cały czas stoi w miejscu, w którym możliwe są obserwacje i raz na jakiś czas (ale teraz już raczej sporadycznie) dzieci się nią interesują. Starsze dzieci, jeżeli będą zainteresowane, można zachęcić do regularnej obserwacji wskazań na stacji i zapisywania ich w dzienniku obserwacji pogody.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *