Nagrywanie audiobooka

Nagrywanie audiobooka

Nigdy za dużo zachęcania do wspólnego czytania – to najlepszy sposób na wspólne zakończenie dnia. Ale czasem możemy nie mieć już siły czy czasu i wtedy możemy wspomagać się audiobookami. A potem można pójść o krok dalej i nagrać własnego audiobooka – na pewno dziecko będzie chętniej słuchało książki nagranej wspólnie z rodzicem.

Przygotowania

Do nagrywania oczywiście nie potrzeba mieć profesjonalnego studia dźwiękowego – wystarczy zwykły komputer z wbudowanym mikrofonem. Oczywiście możemy miejsce, w którym będziemy nagrywać, udekorować tak, żeby wyglądało jak studio – tutaj ograniczają nas tylko chęci i fantazja. Najważniejsze w tym wyzwaniu to dobór odpowiedniej książki – nie może być zbyt długa, żeby nagrywanie nie znużyło nas i dziecka. Należy zatem wybrać coś względnie krótkiego (małe kilkadziesiąt stron), coś co dziecko lubi i też niekoniecznie coś co mamy już na audiobooku kupionym ze sklepu.

Mikrofon

Oczywiście jeżeli chcemy uzyskać trochę lepszą jakość a przy okazji zwiększyć trochę frajdę z nagrywania (żeby dziecko – z odrobiną wyobraźni – miało jednak wrażenie jakby było w prawdziwym studio) – możemy posłużyć się mikrofonem zewnętrznym. Najpopularniejsze modele dostępne w marketach elektronicznych (dostępne już za kilkadziesiąt złotych – rzecz jasna nie spodziewajmy się po nich zbyt wysokiej jakości) możemy podłączyć do komputera przez port USB albo przez wejście audio (jack). Część tanich mikrofonów USB generuje dosyć nieprzyjemny i głośny szum, na tyle intensywny, że może być trudny do usunięcia. Natomiast mikrofon audio może być niełatwy w podłączeniu do komputera, jeżeli mamy jedno wejście audio dla słuchawek i mikrofonu (combo) – będzie wtedy potrzebna przejściówka rozdzialejąca wspólne wejście na dwa osobne. Jeśli nie mamy pewności jakie rozwiązanie będzie najlepsze i nie chcemy jeździć do sklepu kilka razy to najlepiej podjechać od razu ze swoim laptopem i przetestować mikrofon na miejscu.

Program

Dobrym, darmowym i uniwersalnym (działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych, jest też w polskiej wersji językowej) programem do nagrywania dźwięku jest Audacity (https://www.audacityteam.org/). Wystarczy go pobrać, zainstalować i – można zacząć nagrywać (używając intuicyjnych przycisków na górze).

Nagrywamy

Po przetestowaniu sprzętu i programu można przystąpić do nagrywania. W zależności od tego ile siły ma dziecko i jak zaawansowane jest w czytaniu – należy odpowiednio dobrać role, zapewne jednak to na rodzicu spocznie zadanie czytania największej części tekstu. Nie zaszkodzi przeczytać najpierw całości z podziałem na role dla próby, ale jeśli spodziewamy się, że dziecko nie będzie miało cierpliwości przeczytać kilka razy tekstu to można od razu nagrywać. Najlepiej jest nagrać całość a dopiero potem przeedytować dzwięk, kiedy mamy już cały materiał. Wygodnie jest nagrywać strony w całości i robić odstępy, w trakcie których można przełożyć stronę, albo zatrzymać nagrywanie żeby dziecko mogło odpocząć czy napić się wody. Jeżeli nagranie danej strony jakoś wyraźnie się nie udało to wystarczy zrobić chwilę przerwy i nagrać ją jeszcze raz (albo jej część) i później usunąć nieudany kawałek nagrania.

Edycja dźwięku

Po zakończeniu możemy przesłuchać całośc i przeedytować nagranie – na początek wycinając przerwy między stronami i nieudane fragmenty. Jeżeli słyszymy szum na nagraniu (najlepiej słuchać materiału w słuchawkach), możemy użyć funkcji Redukcja Szumu (menu Efekty/Effects -> Redukcja Szumu/Noise Reduction). W tym celu dobrze zostawić kilka sekund ciszy na początku nagrania ponieważ ta funkcja działa dwustopniowo – najpierw zaznaczamy fragment ciszy na nagraniu i klikamy w „Profil Szumu”, co pozwoli programowi zrozumieć co jest szumem na naszym nagraniu, a potem już zaznaczamy całe nagranie i można uruchomić Redukcję Szumu (jeśli nadal słyszymy szum to być może należy zwiększyć liczbę decybeli w Redukcji Szumu). Jeżeli natomiast na naszym nagraniu problemem są zbytnie różnice w dźwięku (jest momentami zbyt głośno) – można użyć efektu Normalizuj (Normalize), który obetnie zbyt „krzykliwe” elementy. Oczywiście można też próbować wielu innych efektów i opcji edycji, to już w zależności od swoich umiejętności i wrażliwości dźwiękowej.

Płyta

Żeby mieć namacalny efekt wspólnej pracy – dobrze jest finalny efekt nagrać na płytę CD. Taką płytę można położyć na półce i czasem do niej sięgać, albo dać w prezencie dziadkom czy komuś znajomemu. Oczywiście dziecko może też zaprojektować i namalować okładkę do płyty. Nagranie płyty powinno być proste – zwykła płyta CDR i nagrywarka (niestety już nie w każdym współczesnym laptopie jest nagrywarka, a czasami w ogóle nie ma możliwości odtwarzania płyt). W większości systemów operacyjnych powinien być wbudowany program do nagrywania płyt (np. Windows Media Player ma taką możliwość).

Podsumowanie

Nagrywanie razem audiobooka to może być duża frajda – dzieci bardzo lubią słuchać nagrań, w których same wzięły udział. A jeśli jeszcze udekorujemy pokój tak, żeby wyglądało jak prawdziwe studio nagrań to zabawa może być tylko lepsza.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *