Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Absolutnie obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Warszawie. Centrum Nauki Kopernik oferuje naukową przygodę dla przedszkolaków, dzieci szkolnych i również dla dorosłych.

Dojazd i wejście

CNK znajduje się w centrum Warszawy, w strefie płatnego parkowania więc przyjeżdżając samochodem należy się liczyć z problemem ze znalezieniem miejsca i kosztem parkowania (są też płatne miejsca parkingowe w CNK). Zdecydowanie najłatwiej dojechać jest drugą linią metra na stację Centrum Nauki Kopernik. Wejście jest płatne w przedziale 18-30 zł za osobę (są spore zniżki na Kartę Dużej Rodziny i wolne wejście do 2 lat, dojazd, godziny otwarcia i aktualne ceny są dostępne na stronie Kopernika). Zdecydowanie należy skorzystać z opcji zakupu on-line i to z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym bo kolejki do kas bywają długie a może się nawet okazać, że na dany dzień nie ma już dostępnych biletów (bilety są na określoną godzinę!).

W środku

Przy wejściu znajduje się szatnia, dosyć sprawnie zorganizowana i należy z niej skorzystać, nie warto ciągnąć za sobą niepotrzebnych rzeczy. Po przejściu przez bramki można poczuć się odrobinę zdezorientowanym – nie ma klasycznego kierunku zwiedzania, trzeba po prostu rozejrzeć się dookoła i wybrać kierunek, który nas interesuje. A doświadczenie pokazuje, że po prostu zrobi to za nas dziecko biegnąc od razu do miejsc, które przyciągną wzrok (i pewnie będzie to na początek „tonący statek” po prawej stronie od wejścia). I nie ma co dziecka jakoś specjalnie stopować – niech ogląda to co chce (albo czasem też to co my chcemy – jest tam mnóstwo eksponatów, które wciągną dorosłego), i tak nie ma żadnej możliwości na „obejrzenie wszystkiego”.

Pokazy

Tak na dolnym, jak i na górnym piętrze, w określonych godzinach odbywają się pokazy – np. elektryczne w Teatrze Wysokich Napięć (mniejsze dzieci mogą się odrobinę przestraszyć niektórych efektów – szkolne już raczej nie powinny) czy różnego rodzaju pokazy tematyczne w sali na dolnym poziomie. Warto sprawdzić godziny pokazów i trochę wcześniej ustawić się w kolejce, żeby nie trzeba było przeczekać do kolejnego pokazu (miejsc dla publiczności nie jest zbyt dużo a bywa, że jak pechowo trafi się na wycieczkę szkolną to zajmie większość dostępnych miejsc).

Zwiedzanie

W przypadku CNK trudno mówić o klasycznym „zwiedzaniu” bo praktycznie każdy eksponat jest przygotowany na interakcję (można dotknąć, nacisnąć, uruchomić, zepsuć, przełączyć, użyć itd.). Warto jednak wiedzieć, że są strefy ograniczone wiekowo, np. jest strefa dla małych dzieci do 5 lat, ale też strefa dla minimum nastolatków, więc nie wszędzie można wejść z każdym dzieckiem. Nie da się wymienić wszystkiego co jest najciekawsze, bo eskponaty są bardzo zróżnicowane, na pewno każde dziecko znajdzie coś co je zafascynuje – możliwość przeprowadzenia śledztwa detektywistycznego, pokierowania samochodem, iluzje, radio przenoszące w czasie, piasek kinetyczny, sterowanie instalacjami wodnymi, eksponaty muzyczne i mnóstwo innych. A to tylko przykłady z ekspozycji stałej, do tego są też wystawy, warsztaty dla dzieci (dodatkowo płatne) i planetarium (w drugiej części Centrum).

Wyjście

Po wyjściu za bramki można zjeść w barze (ale nie ma już możliwości powrotu), natomiast w środku nie ma restauracji, jest natomiast strefa wypoczynku, gdzie można zjeść własne jedzenie, ewentualnie kupić coś drobnego.

Dostępność dla wózków

CNK jest w pełni przystosowane dla osób z wózkami i na wózkach – są windy i innego rodzaju ułatwienia.

Podsumowanie

Podczas wizyty w Warszawie po prostu nie można pominąć Centrum Nauki Kopernik, nadaje się do odwiedzin z dziećmi w praktycznie dowolnym wieku i na pewno każde dziecko znajdzie tam dla siebie mnóstwo atrakcyjnych miejsc. I trudno nie wyjść stamtąd z niedosytem, że jeszcze tyle chciało się zobaczyć, albo, że chciałoby się dłużej zostać przy jakimś eksponacie. Na pewno ta wycieczka będzie dla dzieci inspiracją do większego zainteresowania nauką i eksperymentami.

 


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *