Teatrzyk z pudełka

Teatrzyk z pudełka

Kartonowe pudełko po soku (3- albo 5-litrowym) – idealne do różnych zabaw. Jedną z propozycji jest przygotowanie z dzieckiem teatrzyku.

Scena

Na początek potrzebna jest scena, starsze dziecko może pomóc, młodszych lepiej nie angażować akurat w tę część, żeby mieć pewność, że konstrukcja będzie w miarę stabilna i spełniająca swoją funkcję. Przygotwanie jest proste – z kartonu wycinamy duży otwór – można wyciąć w całości, można zostawić „drzwiczki”, które będą potem pełniły funkcję kurtyny. Drugi otwór potrzebny jest od góry, tamtędy będą wkładane postacie uczestniczące w przedstawieniu (można też próbować od dołu ale jest to bardziej skomplikowane i daje mniejsze możliwości – trudniej ustawić dodatkowe elementy na scenie). I ostatni otwór potrzebny jest z boku, tutaj można wykorzystać naturalne otwarcie kartonu z jednej ze stron, a jeżeli nie da się po prostu otworzyć pudełka z boku to należy ten bok wyciąć. W tym miejscu będą wkładane tła.

Tła

W tym momencie można już z dzieckiem zacząć zastanawiać się jaka historia będzie przedstawiona w waszym teatrze. Jak już mniej więcej znamy historię – można przygotować tło do przedstawienia (jedno lub więcej, wszystko zależy od fantazji), czyli na kartce takiego formatu, żeby w miarę możliwości wypełniła cały tył wewnątrz pudełka, rysujemy scenerię pasującą do danej części przedstawienia. I testujemy czy w miarę łatwo wkłada się tło przez boczny otwór (może być potrzebny jakiś element usztywniający tło jeżeli kartka w pudełku będzie się składać – np. można tła naklejać na kawałek kartonu, albo zrobić jakiegoś rodzaju „prowadnice” wewnątrz kartonu – ojcowska głowa w tym, żeby się to dobrze trzymało).

Postacie

W przedstawieniu możemy mieć dwa rodzaje postaci – ruchome i nieruchome. Nieruchome po prostu wstawiamy do środka, np. jakiegoś małego pluszaka. Natomiast ruchome postaci muszą być przyczepione do jakiegoś względnie sztywnego elementu, np. do słomki, jakiegoś cienkiego drewienka itp. Słabo sprawdzają się, kojarzące się z przedstawieniami lalkowymi, nitki, żyłki czy inne tego typu elementy – wymagają do obsługi zbyt dużej precyzji przez co mogą być frustrujące, do tego postacie mogą się kręcić dookoła itp. Najłatwiej narysować po prostu postać na kartce, wyciąć, nakleić na czymś sztywnym i przetestować jak wygląda na scenie.

Przedstawienie

Powyższe elementy już wystarczą, żeby można było zacząć przedstawienie. Oczywiście można dodać więcej elementów typu meble z pudełek po zapałkach, zmienne elementy tła typu domki z papieru czy cokolwiek przyniesie nam i dziecku wyobraźnia. Dla dzieci świetną zabawą jest już samo wymyślanie historii i tworzenie elementów potrzebnych do przedstawienia, ale sama zabawa gotowym teatrzykiem oczywiście jest tym co podoba się najbardziej. Można jeszcze wydłużyć zabawę robiąc próby a potem przedstawienie dla widzów, którzy nie uczestniczyli w tworzeniu teatrzyku (np. dla innych członków rodziny), można wtedy dorobić też plakat czy bilety na występ.W tej zabawie jest jedno ryzyko – dziecku ciężko się potem rozstać z teatrzykiem, nad którym tak się razem napracowaliście i pudełko może na dłużej zagościć w pokoju, chociaż chciałoby się w ramach porządków już je wyrzucić.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *