Sprzęty wodne

Sprzęty wodne

Będąc na wakacjach nad jeziorem warto rozejrzeć się czy w okolicy nie ma wypożyczalni sprzętu wodnego. Dla dzieci to fajna przygoda a i mogą włożyć trochę wysiłku w napędzanie maszyny i sterowanie.

Sprzęt

To jaki sprzęt chcemy wypożyczyć zależy od naszych umiejętności, siły i możliwości dzieci. Najbardziej stabilnym i spokojnym sprzętem jest rower wodny – nie buja się, łatwo się nim steruje i w miarę łatwo napędza. Aczkolwiek mniejsze dzieci mogą być rozczarowane tym, że nie mogą dosięgnąć do pedałów żeby samemu zwiększać prędkość, ale jeśli nawet nie będzie się dało to zawsze możemy zrobić dziecku kurs obsługi steru – będzie to jakieś wyzwanie i ciekawa nauka. Warto zadbać o to żeby w środku było w miarę sucho, żeby można było ewentualnie rozłożyć koc i wygodnie usiąść. Kolejny popularny sprzęt to klasyczna łódka z wiosłami – w tym przypadku powinniśmy się spodziewać mniejszej stabliności i dla najmniejszych dzieci może nie być to najlepszy wybór. Dużą frajdę daje natomiast machanie wiosłem (oczywiście przez niezbyt długi czas – większość pracy na pewno będzie po naszej stronie). Kolejna możliwość to kajak – to o tyle wartościowe doświadczenie, że możemy potem wybrać się z dzieckiem na dłuższy spływ kajakowy (dostępny często nawet na mniejszych okolicznych rzekach). Na kajaku należy od dziecka wymagać większej przewidywalności i umiejętności dłuższego wysiedzenia w jednym miejscu, więc musimy ocenić czy nasze dziecko już się na taką wyprawę nadaje ale jest to bez wątpienia świetna przygoda i coś czego zdecydowanie należy z dzieckiem spróbować. Coś o czym nie możemy zapomnieć to kapoki – wymagajmy tego od dzieci i sami też dajmy przykład, nawet jeżeli jesteśmy dobrymi pływakami.

Wyprawa

Na pewno na wyprawie musimy pamiętać o bezpieczeństwie – należy dzieciom wyjaśnić co wolno, a czego nie należy robić, dlaczego należy mieć na sobie zapięty kapok i cały czas mieć na oku wszystkich uczestników rejsu. Starajmy się angażować dzieci w te czynności, które są w stanie wykonywać, żeby miały poczucie aktywnego uczestniczenia w wycieczce. Musimy też pamiętać o tym, że może być trudno wrócić w parę minut do brzegu więc należy być przygotowanym na mocne słońce czy chęć zjedzenia i napicia się. Pewnie momentami może być dzieciom nudno „tak siedzieć w miejscu” więc i to warto przewidzieć, przygotowując jakąś atrakcję, np. robiąc przystanek w jakimś ciekawym dzikim miejscu.

Podsumowanie

Pływanie na sprzętach wodnych to bardzo dobre urozmaicenie wakacji nad jeziorem (ale też i na mniejszych akwenach w pobliżu miejsca zamieszkania można znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego czy spływy kajakowe na rzekach) i świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem. Warto uczyć dziecko od najmłodszych lat szacunku do wody i zasad bezpieczeństwa, ale i pokazywać ciekawe sposoby spędzania czasu na wodzie. Bardziej zaawansowani ojcowie mogą też pokazać swoim dzieciom świat sprzętów napędzanych wiatrem.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *