Rower

Rower

Jazda na rowerze to dosyć powszechny rodzaj sportu, ale na pewno warto odkrywać go ze swoim dzieckiem na nowo na róznych etapach rozwoju.

Rowerki biegowe

Rowery bez pedałów znacząco przesuwają w dół granicę wiekową kiedy można zacząć przygodę z rowerami. Wszystko zależy jak zwykle indywidualnie od dziecka, ale już dwulatek może próbować zabawy na biegówce. Warto skorzystać z możliwości jakie daje nam taki rower – co prawda przesiadka na rower z pedałami i tak będzie wymagała pracy, ale jeżeli dziecko wcześniej oswoi się z utrzymywaniem równowagi to na pewno będzie mu łatwiej.

Nauka jazdy

Sposobów nauki jazdy na rowerze jest wiele – jazda z doczepionymi bocznymi kółeczkami (które można z czasem poluzować), znany z dawnych czasów kijek zamontowany z tyłu roweru, a niektórzy uważają, że należy po prostu posadzić dziecko na rowerze i niech próbuje samo się nauczyć. Nie rozstrzygając jaka metoda jest najlepsza – na pewno ważne żebyśmy towarzyszyli w tej nauce dziecku i nie próbowali niczego przyspieszać żeby nie zniechęcić. Warto też wybrać się do większego sklepu sportowego czy rowerowego, w którym jest strefa testowa i gdzie można dopasować z pomocą sprzedawcy rower do wzrostu i możliwości dziecka (nawet jeżeli na końcu nie będziemy chcieli kupić roweru tylko na przykład pożyczyć od kogoś to i tak warto wiedzieć jaki rower najlepiej by pasował).

Wycieczki

Jeżeli dziecko jest w stanie przejechać już samodzielnie jakąś zauważalną odległość to warto wybierać się na wycieczki rowerowe. Zawsze pomaga jeżeli jest konkretny cel – na przykład jazda do przedszkola, czy szkoły, do dziadków, do lasu czy na jakieś zajęcia. Jeżeli ma się więcej niż jedno dziecko to trzeba się trochę nagimnastykować – starsze szybko się znuży jeżeli wciąż będzie musiało czekać na młodsze (zwłaszcza, jeżeli młodsze dopiero co zaczęło jeździć na rowerku z bocznymi kółkami). Wtedy warto podzielić wycieczkę na dwie części – pierwsza część dla wszystkich (wtedy starsze przeboleje odrobinę nudy), a drugą dla bardziej zawansowanego rowerzysty, wtedy można pojechać szybciej i dalej nadrabiając mniej emocjonującą część.

Zmiana roweru

Trzeba też mniej więcej obserwować czy dziecko nie powinno przenieść się już na większy rower, oczywiście możliwość zmiany zależy od naszych możliwości finansowych (albo od tego co uda nam się pożyczyć od znajomych czy rodziców), ale trzeba mieć na uwadze to, że jeżeli dziecko już zdecydowanie wyrasta z roweru to jazda stanie się dla niego męcząca i nużąca i może się zniechęcić (albo wręcz czuć się nieswojo np. wśród znajomych w szkole).

Podsumowanie

Jazda na rowerze to dobry sposób na sportowe spędzanie czasu z dzieckiem, ale też ważna umiejętność, w którą powinniśmy wyposażyć dziecko dosyć wcześnie – już w przedszkolu mogą się zdarzyć wspólne wycieczki rowerowe.


Ciekawe? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *